Váratlan és kevésbé váratlan költségek, amik miatt jobb, ha mindig van félretett pénzünk

Néha képesek vagyunk egészen megfeledkezni arról, hogy egy-egy használati tárgy vagy eszköz, ami az életünket könnyebbé teszi, hogyan fejlődött a kezdeti szintekhez és a körülményekhez képest olyan szintre, amit ma használhatónak és természetesnek veszünk. Sokszor pedig egyenesen elégedetlenek vagyunk azokkal a hipermodern és szinte bárki számára elérhető technológiákkal, amiket a fejlesztők és a készülékgyártók letettek az asztalra a kényelmünk és az ő bizniszük hihetetlen növekedése érdekében.

Persze sokszor a használati eszközök minősége és időtállása egészen kiábrándító, hiszen a gyártók célja az, hogy minél többször vásároljunk náluk. Ha évtizedekig használhatók lennének a termékeik, akkor az éppen legújabb és legjobb eszközöket senki nem venné meg. A fogyasztói társadalom tehát ki van téve a gyártók igényeinek, pedig ezt lehetne máshogy is csinálni. Azt viszont néha elfelejtjük, hogy egy érzékeny, komplexen összerakott eszköz bizony annyira sokrétű alkatrészekből áll össze, hogy néha törvényszerűen javításra szorul.

Nem véletlen, hogy sok kölcsön és hitel új háztartási eszközökre, új telefonra és autó vásárlására van felhasználva, jobb esetben már a meglévő autó, motor, hűtő, mosógép és telefon javítására mennek el kisebb-nagyobb összegek. Az élet velejárója, hogy a dolgok körülöttünk elhasználódnak, az anyagok elfáradnak. Egy húzósabb javítási költségen pedig azért akadunk fönn sokszor, mert a javítandó eszközt részletre vásároltuk és bele sem gondolunk, hogy egyben mekkora összeget ért megvásárlásakor az adott termék. Érdemes ezért azt a bölcs és viszonylag könnyen kivitelezhető életfilozófiát választani, hogy „addig nyújtózkodj, míg a takaród ér”.

El kell fogadnunk azt is, hogy a modern elektronikus eszközöket nem tudjuk otthon megjavítani, ezért a fenntartásuk költségesebb. Ha a jövedelmünkből ki tudjuk gazdálkodni a használati eszközeink költségét, gondoljunk arra is, hogy legyen keretünk az esetleges meghibásodásaira garanciaidőn túl is.